Home Power Tools & Hand Tools ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool
Back to products
BLACK+DECKER 55 W Detail Mouse Electric Sander $26.89
ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool
Description
  • COMPACT DESIGN – Our lightweight, powerful 40Nm torque wrench is engineered with high-quality materials for fast and easy removal work. Equipped with an 1/4” alloy steel head and built-in LED light great for work in tight and dark spaces. Making it a perfect tool for construction, auto, and DIY home repair work.
  • PRODUCT SPECIFICATIONS – Voltage 10.8V (12V), Drive 1/4″ Square, Max Torque 40Nm, No Load Speed 0-240 RPM, LED Work Light, Tool Weight 0.85kg. Tool Only – Battery and Charger are not supplied.
  • G12 SERIES – G12 Series offers tools that are designed with power & compact size in mind. The family includes a wide range of tools, from drill drivers to ratchet wrenches and polishers, they all share a common slim 12V (10.8V) Lithium-Ion battery platform. One battery, one platform.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool” Cancel reply
Compare
3-BLADE DEBURR TOOL
BLACK+DECKER 55 W Detail Mouse Electric Sander
Camping Essentials Survival Gear Garden Multitool Hammer Knife
INGCO 3Pcs Plier Set High Leverage Hand Tools
Razor Blade Scraper Tool with 15pcs Extra Blades, Cleaning Razor Scraper for Glas
RoverTac Multitool Axe Hatchet Camping Survival Gear
RoverTac Multitool Pocket Knife
STANLEY STHT0-51309 16oz Fiberglass Curved Claw Hammer, 450g
    24/7 SUPPORT
    100% SAFE