Home Power Tools & Hand Tools ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool
Back to products
BLACK+DECKER 55 W Detail Mouse Electric Sander $26.89
ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool
Description
  • COMPACT DESIGN – Our lightweight, powerful 40Nm torque wrench is engineered with high-quality materials for fast and easy removal work. Equipped with an 1/4” alloy steel head and built-in LED light great for work in tight and dark spaces. Making it a perfect tool for construction, auto, and DIY home repair work.
  • PRODUCT SPECIFICATIONS – Voltage 10.8V (12V), Drive 1/4″ Square, Max Torque 40Nm, No Load Speed 0-240 RPM, LED Work Light, Tool Weight 0.85kg. Tool Only – Battery and Charger are not supplied.
  • G12 SERIES – G12 Series offers tools that are designed with power & compact size in mind. The family includes a wide range of tools, from drill drivers to ratchet wrenches and polishers, they all share a common slim 12V (10.8V) Lithium-Ion battery platform. One battery, one platform.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool” Cancel reply
Compare
BLACK+DECKER 710 W Grinder Power Tool
Power Tools & Hand Tools
Metal gear case for optimum heat dissipation ensuring product durability and longevity Powered with 710W motor that delivers no load
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
Hot
DEPSTECH Cordless Rotary Tool, 2.0 Ah 8V Rechargeable Multi Tool Kit
Power Tools & Hand Tools
✔【Powerful Motor & 5 Variable Speeds】 DEPSTECH 8V strong power rotary tool has 5 variable speeds, from low to high
Men RoverTac 14 in 1 Multitool Pocket Knife Pliers Screwdrivers Saw Bottle Opener
Rolson 59133 4 pc Pick and Hook Set
RoverTac Multi Tool Pocket Knife Tactical Camping Survival Knife
RoverTac Pocket Knife Multi Tool Tactical Knife Multitool Knife
WD-40 Specialist Silicone Lubricant with SMART STRAW SPRAYS
Weller D550 Dual Heat Professional Soldering Gun
    24/7 SUPPORT
    100% SAFE