Home Power Tools & Hand Tools ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool
Back to products
BLACK+DECKER 55 W Detail Mouse Electric Sander $26.89
ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool
Description
  • COMPACT DESIGN – Our lightweight, powerful 40Nm torque wrench is engineered with high-quality materials for fast and easy removal work. Equipped with an 1/4” alloy steel head and built-in LED light great for work in tight and dark spaces. Making it a perfect tool for construction, auto, and DIY home repair work.
  • PRODUCT SPECIFICATIONS – Voltage 10.8V (12V), Drive 1/4″ Square, Max Torque 40Nm, No Load Speed 0-240 RPM, LED Work Light, Tool Weight 0.85kg. Tool Only – Battery and Charger are not supplied.
  • G12 SERIES – G12 Series offers tools that are designed with power & compact size in mind. The family includes a wide range of tools, from drill drivers to ratchet wrenches and polishers, they all share a common slim 12V (10.8V) Lithium-Ion battery platform. One battery, one platform.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool” Cancel reply
Compare
BIIB Gifts for Men, Father s Day Gifts, Multi Tool Mens Gifts
BLACK+DECKER 55 W Detail Mouse Electric Sander
DEWALT Drill Bit Set, 14-Piece, 135 Degree Split Point, For Plastic, Wood and Metal
INGCO 3Pcs Plier Set High Leverage Hand Tools
Rolson 59133 4 pc Pick and Hook Set
RoverTac Camping Essentials Multi Tool Axe Hatchet Survival Gear 14-in-1
RoverTac Pocket Knife Multi Tool Tactical Knife Multitool Knife
WD-40 Specialist Silicone Lubricant with SMART STRAW SPRAYS
    24/7 SUPPORT
    100% SAFE