Home Power Tools & Hand Tools ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool
Back to products
BLACK+DECKER 55 W Detail Mouse Electric Sander $26.89
ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool
Description
  • COMPACT DESIGN – Our lightweight, powerful 40Nm torque wrench is engineered with high-quality materials for fast and easy removal work. Equipped with an 1/4” alloy steel head and built-in LED light great for work in tight and dark spaces. Making it a perfect tool for construction, auto, and DIY home repair work.
  • PRODUCT SPECIFICATIONS – Voltage 10.8V (12V), Drive 1/4″ Square, Max Torque 40Nm, No Load Speed 0-240 RPM, LED Work Light, Tool Weight 0.85kg. Tool Only – Battery and Charger are not supplied.
  • G12 SERIES – G12 Series offers tools that are designed with power & compact size in mind. The family includes a wide range of tools, from drill drivers to ratchet wrenches and polishers, they all share a common slim 12V (10.8V) Lithium-Ion battery platform. One battery, one platform.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ACDelco ARW1207T G12 Lithium-Ion 12V Ratchet Wrench Power Tool” Cancel reply
Compare
BLACK+DECKER 55 W Detail Mouse Electric Sander
Quick view
Hot
DEPSTECH Cordless Rotary Tool, 2.0 Ah 8V Rechargeable Multi Tool Kit
Power Tools & Hand Tools
✔【Powerful Motor & 5 Variable Speeds】 DEPSTECH 8V strong power rotary tool has 5 variable speeds, from low to high
Add to cart
Quick view
-11%
Einhell Power X-Change 18V Cordless Air Blower
Hakko FX601-02 Adjustable Temperature Controlled Soldering Iron
INGCO 3Pcs Plier Set High Leverage Hand Tools
M18 FUEL™ 1/2″ Controlled Mid-Torque Impact Wrench w/ TORQUE-SENSE™
RoverTac Multi Tool Camping Axe Hatchet 11-in-1 Multitool Camping Gear
RoverTac Multitool Axe Hatchet Camping Survival Gear
    24/7 SUPPORT
    100% SAFE